Real Life Adventures by Gary Wise and Lance Aldrich for September 13, 2018

  1. Irish  1
    Zen-of-Zinfandel  over 6 years ago

    Just a flash in the pan idea.

     •  Reply
  2. 7553c0eb fe60 48a8 a4b6 2f89cdbcf5ac
    RonnieAThompson Premium Member over 6 years ago

    https://en.wikipedia.org/wiki/Pouilly-Fuiss%C3%A9

     •  Reply
  3. Orange bird 2
    drycurt  over 6 years ago

    Hard decision – $75 and an hour and a half, or $5 and five minutes. If you have the time and money, go for it.

     •  Reply
  4. Missing large
    DM2860  over 6 years ago

    That sounds like recipes done on Master Chef.

     •  Reply
  5. Stormking
    mountainclimber  over 6 years ago

    I’m allergic to cheese and don’t know what the rest is, so a green chile hamburger for me, please.

     •  Reply
  6. Gsunset tiny
    Seeker149 Premium Member over 6 years ago

    So sad that she can name all that so quickly but won’t bother to put it together. And probably at a better value. Fast food has outpaced the price index by nearly double in the last ten years, and unless you stick to the ever-shrinking value menus, you can expect to spend $8-15 per person. My wife and I tried meal-in-a-box services for about a year and they were great. We got fun and unique dishes three times a week, with just 30-45 minutes of prep time, for a reasonable $20 each night. Better yet, this rebooted our ability to plan and shop ahead for the rest of the week’s meals. Eventually we weaned ourselves off the service but maintained the habit. Often we’ll pull out an old recipe card or look up something new online. Our versions are a little simpler and quicker, and they typically keep out total meal cost in the dingle digit range.

     •  Reply
  7. Gsunset tiny
    Seeker149 Premium Member over 6 years ago

    So sad that she can name all that so quickly but won’t bother to put it together. And probably at a better value. Fast food has outpaced the price index by nearly double in the last ten years, and unless you stick to the ever-shrinking value menus, you can expect to spend $8-15 per person. My wife and I tried meal-in-a-box services for about a year and they were great. We got fun and unique dishes three times a week, with just 30-45 minutes of prep time, for a reasonable $20 each night. Better yet, this rebooted our ability to plan and shop ahead for the rest of the week’s meals. Eventually we weaned ourselves off the service but maintained the habit. Often we’ll pull out an old recipe card or look up something new online. Our versions are a little simpler and quicker, and our typical meal cost is in the single digit range.

     •  Reply
Sign in to comment

More From Real Life Adventures