Either we probably use it all the time, or I have a vague idea of what algebra is. When at the store, a gallon of milk costs $3.00, and I want to buy 2 gallons, so what would that come to? Or the other way around, if I have a budget of $6.00, how many gallons of milk can I get? So the question, does this fall within the mathematical field of Algebra?
Either we probably use it all the time, or I have a vague idea of what algebra is. When at the store, a gallon of milk costs $3.00, and I want to buy 2 gallons, so what would that come to? Or the other way around, if I have a budget of $6.00, how many gallons of milk can I get? So the question, does this fall within the mathematical field of Algebra?