Should see our kitten with the tube treats. Practically “nurses” (like drinking from his mommy) the opening, and mews when it’s finally empty. Too cute!
At a dollar per can that adds up. Does Ludwig get one can a day or two? Trying to determine whether I’m spending too much on dog food. I have found dog food makers recommend too much food per day.
This is a great comic and I hope that Mr. Johnson will for give me for my lecture upon inflation. If not, I will delete this comment.
Inflation, in its most simple form, inflation means that the price of something went up. Take a can of beans. Let’s say that a can of cat food costs 50 cents last month and this month the same can of cat food costs 55 cents. So inflation for that can of beans is 10 percent. Now, let’s say that next month the cat food cost 60 cents, so that is less than 5 percent inflation. And in the following month, the price of beans is 62 cents and that is less than 2 percent inflation. So, is there still inflation? Shouldn’t we say that inflation, when the cat food is 62 cents is 28 percent and not 2 per cent? Did that decrease in inflation help you or are you still paying too much for cat food? So, for the most part, saying inflation means very little.
Please note that I did not mention any government in my lecture and I will delete this if people want.
Da'Dad 3 months ago
As Darryl posted yesterday JJ took a little break. These are replays from two years ago.
SpacedInvader Premium Member 3 months ago
Two years old and still holds true.
Tachyon the Samurai Premium Member 3 months ago
Oh Ludwig understands, he just doesn’t care.
jmworacle 2 months ago
Be thankful Ludwig isn’t finicky.
Carl Premium Member 2 months ago
From 40 lbs at $30 to 30 lbs at $80 it has been a rough ride on the dog food trail as well.
nosirrom 2 months ago
Ludwig is only concerned with inflating his stomach.
ddl297 2 months ago
Should see our kitten with the tube treats. Practically “nurses” (like drinking from his mommy) the opening, and mews when it’s finally empty. Too cute!
workjobb Premium Member 2 months ago
Fancy Feast is roughly a dollar a can. It’s what we buy.
Egrayjames 2 months ago
My dog loved the Rachel Ray treats that were about the size of a Snicker’s bar. I give him one and say ‘’Here, have a dollar!’’.
JessieRandySmithJr. 2 months ago
Ah, I’m happy I’ve only been following for a little over a year…I think.
sarahbowl1 Premium Member 2 months ago
Ludwig has a special name, too!
Jhony-Yermo 2 months ago
My kitteh must eat the same thing. Not too many years ago was 35¢ per can.
poppacapsmokeblower 2 months ago
At a dollar per can that adds up. Does Ludwig get one can a day or two? Trying to determine whether I’m spending too much on dog food. I have found dog food makers recommend too much food per day.
whitehead_dan 2 months ago
What about the move down south ?
serial232 2 months ago
This is a great comic and I hope that Mr. Johnson will for give me for my lecture upon inflation. If not, I will delete this comment.
Inflation, in its most simple form, inflation means that the price of something went up. Take a can of beans. Let’s say that a can of cat food costs 50 cents last month and this month the same can of cat food costs 55 cents. So inflation for that can of beans is 10 percent. Now, let’s say that next month the cat food cost 60 cents, so that is less than 5 percent inflation. And in the following month, the price of beans is 62 cents and that is less than 2 percent inflation. So, is there still inflation? Shouldn’t we say that inflation, when the cat food is 62 cents is 28 percent and not 2 per cent? Did that decrease in inflation help you or are you still paying too much for cat food? So, for the most part, saying inflation means very little.
Please note that I did not mention any government in my lecture and I will delete this if people want.
LONNYMARQUEZ 2 months ago
yea, that was 9.1% inflation about that time
8arkay 2 months ago
While a can of cat food may have cost a dollar two years ago, those bitty cans are costing over 2 dollars today.
AnneFackler 2 months ago
Go price Blue Buffalo and be prepared to take out a 2nd mortgage. Must be gold in that bag.
Rhetorical_Question 2 months ago
Stilling moving?
wjbryan55 2 months ago
8 oz can is now 4 ounces.