Amanda the Great by Amanda El-Dweek for October 16, 2024

  1. Missing large
    seanfear  5 months ago

    everyone needs a Dan somewhere in their lives ā€¦

     •  Reply
  2. Tigresstree  copy enh1
    Tigressy  5 months ago

    I do calculations like that in my head ā€“ and itā€™s true.

     •  Reply
  3. Blunebottle
    blunebottle  5 months ago

    Always a good idea to check.

     •  Reply
  4. Img 0690
    Batteries  5 months ago

    In my store, the price per unit is right on the shelf label.

     •  Reply
  5. Nc201206
    some idiot from R'lyeh Premium Member 5 months ago

    But then you need to factor in your storage capacity and desire for sixteen pop tarts and so forth. Itā€™s a complex equation.

     •  Reply
  6. Hdw
    HippyDippyWeatherman  5 months ago

    It would take me 16 years to eat 16 Pop Tarts.

     •  Reply
  7. Img 2006 530x 2x
    Mr. Impatient  5 months ago

    Pop Tarts for the win.

     •  Reply
  8. Fdr avatar 6d9910b68a3c 128
    Teto85 Premium Member 5 months ago

    Cherry Poptarts are my favourite but they do not came in an unfrosted style.

     •  Reply
  9. Cat lying on back t2
    BJIllistrated Premium Member 5 months ago

    This would be my son and I right now. Iā€™ve been making my own choices for years on how I and what I choose to buy. Now heā€™s taking over almost all my options to choose for myself. As for buying 2 boxes instead of 1 bigger one, as some ā€œidiot from Rā€™lyehā€ said, itā€™s more an issue of space for storage, and if itā€™s really cheaper to buy in bulk. Donā€™t get me wrong about my son, he knows what heā€™s doing, so I donā€™t argue.

     •  Reply
  10. Dscf3970  2
    crazeekatlady  5 months ago

    One store I rarely frequent rarely has the items on the same shelf as the tag with the price per unit.

     •  Reply
  11. Kirby close up with poppies behind   close cropped
    mistercatworks  5 months ago

    He got that heavy from crunching on too many numbers? More for less is not always better for the diet.

    I donā€™t buy boxes of cookies, anymore. I buy one expensive cookie at the bakery.

     •  Reply
  12. 7d94d2a1bd8f954a904240ab6c2a73c8b77e4489 893x570
    Judeeye Premium Member 5 months ago

    Way to go Dan. Your basic math skills just got Amanda 16 pop tarts instead of 12. Itā€™s a good day Dan and Amanda. ā˜ŗļø

     •  Reply
  13. Froggy with cat ears
    willie_mctell  5 months ago

    One of the major uses of algebra in my daily life is at the grocery store.

     •  Reply
  14. Screenshot  47
    tammyspeakslife Premium Member 5 months ago

    I am so team Dan in this. Recently Costco started to carry my favourite rice ā€˜chipsā€™, only snack that I can eat, which are almost $4 per 100 gram bag. Costcoā€™s comes to $2.11 per 100 grams. Always crunch baby!

     •  Reply
  15. Missing large
    PaintTheDust  5 months ago

    Iā€™ve experienced this very thing with Pop Tarts before.

     •  Reply
  16. Logo
    Chris Sherlock  5 months ago

    I canā€™t remember the last time I had a Pop Tart.

     •  Reply
Sign in to comment

More From Amanda the Great